Jeśli pragniesz przeżyć przygodę, jesteś ciekawy otaczającego Cię świata, masz dość nudy i braku motywacji, zapraszamy na bezpłatne warsztaty „Akademii Zaruskiego”. Program obejmuje aktywności żeglarskie oraz zagadnienia z zakresu edukacji morskiej i ekologicznej na poziomie podstawowym. Zapraszamy również osoby zainteresowane dalszym rozwojem w tych dziedzinach.

Co proponujemy?

W sezonie od maja do października żeglujemy jachtami typu Mariner 19 oraz żaglowcem „Generał Zaruski”. Poza sezonem uczymy się między innymi nawigacji, meteorologii, budowy jachtu, teorii żeglowania, zasad bezpieczeństwa i komunikacji. Przekazujemy wiedzę i umiejętności przydatne nie tylko w żeglarstwie, ale też w codziennym życiu. Rozwijamy kompetencje takie jak odpowiedzialność, kreatywność, umiejętność krytycznego myślenia, samodzielność, współpraca. Podczas warsztatów próbujemy odpowiedzieć na wiele pytań. Oto niektóre z nich:

 • Czy da się przewidzieć pogodę?
 • Co to znaczy „być ekologicznym” i jak to się ma do żeglarstwa?
 • Jak dotrzeć do celu bez GPS-a?
 • Czy da się żeglować po świecie bez znajomości języka angielskiego?
 • Po co komu umiejętności techniczne?
 • Co zrobić, gdy ktoś złamie nogę na środku morza?
 • Czy podczas rejsów można jeść smacznie i zdrowo?
 • Czy można być zawodowym żeglarzem?

Celem warsztatów jest propagowanie żeglarstwa oraz rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej morskiego dziedzictwa obszaru Morza Bałtyckiego.

Spotkania

Warsztaty odbywają się raz w tygodniu. Każda z dwóch grup liczy maksymalnie 10 osób. Dla każdej grupy przewidujemy około 20 spotkań. Udział w zajęciach jest obowiązkowy. Zajęcia się bezpłatne.

Rejsy

Każda osoba, która weźmie udział w co najmniej 15 spotkaniach (75%) i w ramach wolontariatu przepracuje na rzecz „Akademii Zaruskiego” minimum 35 godzin, ma zagwarantowane miejsce w bezpłatnym trzydniowym rejsie „Generałem Zaruskim” po Zatoce Gdańskiej. Uczestnicy mają wpływ na trasę i program rejsu – podczas warsztatów uczymy się planowania i organizacji rejsów. Dodatkowo, uczestnicy warsztatów zainteresowani dalszym rozwojem żeglarskim, będą mieli możliwość udziału w rejsach w charakterze instruktorów.

Dla kogo?

Zapraszamy uczniów szkół średnich i studentów do 25 roku życia.

Logo_AZ_KD_2020

Kiedy?

 • Grupa I + II, soboty, godz. 10:00-16:00 (wrzesień-październik i maj-czerwiec)
 • Grupa I – wtorki, godz. 16:00-17:30 (listopad – kwiecień)
 • Grupa II – czwartki, godz. 16:00-17:30 (listopad – kwiecień)

Gdzie?

 • w sezonie żeglarskim – przystań jachtowa w Sobieszewie, jachty Mariner 19
 • poza sezonem żeglarskim – STS „Generał Zaruski” – nabrzeże Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Ołowianka 9-13, 80-751 Gdańsk

Rekrutacja

Do udziału w warsztatach mogą zgłosić się uczniowie i studenci w wieku 15-25 lat. O zakwalifikowaniu się decyduje kolejność zgłoszeń, których należy dokonać w poniższym formularzu oraz wymowa listu motywacyjnego (maks. A4), który należy dołączyć do formularza. Przyjmujemy maksymalnie 50 zgłoszeń, ale na podstawie listów motywacyjnych do udziału w warsztatach wybierzemy 20 osób. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w piątek 9 września br. Wyniki rekrutacji ogłosimy na stronie zaruski.pl we wtorek 13 września. Pierwsze zajęcia odbędą się 17 września, godz. 10:00, na przystani jachtowej w Sobieszewie, ul. Nadwiślańska 39. Prosimy o przygotowanie się do zajęć na wodzie, adekwatnie do pogody (odzież przeciwdeszczowa, buty sportowe, czapka, okulary przeciwsłoneczne, krem przeciwsłoneczny, drugie śniadanie, woda).

Link do formularza zgłoszeniowego:

Formularz zgłoszeniowy

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »