Pełnia sezonu letniego za pasem, już niebawem tysiące mieszkańców Gdańska oraz turystów, będą odpoczywać na naszych Kąpieliskach Morskich. Charakterystyczna, Błękitna Flaga będzie dla nich potwierdzeniem najwyższej jakości, związanej z bezpieczeństwem, czystością oraz ekologią. W nadchodzącym sezonie Gdańsk będzie się szczycił dziesięcioma certyfikatami tego międzynarodowego wyróżnienia. 

Od ponad 10 lat Kąpieliska Morskie w Gdańsku zarządzane przez Gdański Ośrodek Sportu uczestniczą w programie Błękitna Flaga. Jest to międzynarodowy program zainicjowany w 1985 r. przez Fundację Edukacji Ekologicznej (Foundation for Environmental Education – FEE) z siedzibą w Kopenhadze. Celem programu jest wyróżnianie zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju kąpielisk i marin. W ciągu ostatnich lat program Blue Flag stał się certyfikatem rozpoznawanym oraz respektowanym na arenie międzynarodowej.

W Gdańsku aż 10 Błękitnych Flag  

Błękitna Flaga to jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie nagród przyznawanych plażom, marinom i organizacjom zrównoważonej turystyki żeglarskiej. Ten symbol to duży prestiż, który przekłada się również na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców oraz turystów odpoczywających nad wodą. Jest potwierdzeniem najwyższych standardów zarządzania bezpieczeństwem, ekologią i infrastrukturą dla tego typu miejsc. W tym roku wyróżnienie trafi aż do 10 gdańskich obiektów, w tym do pięciu kąpielisk i czterech przystani.

Błękitne Flagi będą powiewały na kąpieliskach: Jelitkowo, Molo Brzeźno, Stogi, Sobieszewo oraz Orle. Natomiast wśród wyróżnionych przystani znalazły się: Marina Gdańsk, Tamka, Żabi Kruk oraz Sienna Grobla. Dodatkowo certyfikat otrzymał Jacht Generał Zaruski – flagowa jednostka miasta Gdańska, na której realizowany jest program edukacji morskiej i ekologicznej dla młodzieży.

Wyróżnienie certyfikatem Błękitnej Flagi jest przyznawane kąpieliskom i marinom, działającym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, które spełniają najwyższe kryteria w zakresie:

  • jakości wody
  • działań na rzecz edukacji ekologicznej
  • zarządzania środowiskowego
  • bezpieczeństwa oraz jakości prowadzonych usług

 Sezon od czerwca do sierpnia  

Sezon kąpielowy na gdańskich plażach będzie trwał od 25 czerwca do końca sierpnia. Zgodnie z podjętą w kwietniu uchwałą na terenie Gdańska będzie działać sześć kąpielisk: Gdańsk Orle, Gdańsk Sobieszewo, Gdańsk Stogi, Molo Gdańsk Brzeźno, Gdańsk Jelitkowo, Gdańsk Klipper Jelitkowo.

Gdański Ośrodek Sportu planuje również utworzenie dodatkowych miejsc okazyjnie wykorzystywanych do kąpieli, dzięki czemu całkowita strzeżona przez ratowników wodnych linia brzegowa wyniesie łącznie 1400 m.

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »