ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI
Personel GOS zobowiązany jest do utrzymania profesjonalnych i bezpiecznych relacji z małoletnimi, co oznacza zakaz wszelkich form przemocy, dyskryminacji, krzywdzenia emocjonalnego i fizycznego.
Podczas relacji z małoletnimi należy przestrzegać następujących zasad:
– bezpieczny kontakt – kontakt z dziećmi powinien odbywać się wyłącznie w czasie godzin pracy i dotyczyć wyłącznie celów wychowawczych, rekreacyjnych, sportowych lub związanych z rozwijaniem zainteresowań przez małoletnich;
– unikanie prywatnych spotkań – Personel GOS nie powinien zapraszać dzieci do swojego miejsca zamieszkania ani spotykać się z nimi poza godzinami pracy;
– ochrona prywatności – należy chronić prywatność dzieci, zwłaszcza w kontekście publikacji wizerunku i danych osobowych.
ZABRONIONE SĄ W SZCZEGÓLNOŚCI NASTĘPUJĄCE ZACHOWANIA PERSONELU GOS WOBEC MAŁOLETNICH
– jakakolwiek przemoc fizyczna, w tym zwłaszcza szarpanie, popychanie, bicie czy jakiekolwiek inne działania mogące powodować ból lub dyskomfort fizyczny;
– przemoc emocjonalna i psychiczna, w tym groźby, zastraszanie, poniżanie, ignorowanie lub inne działania negatywnie wpływające na samopoczucie emocjonalne i psychiczne małoletnich;
– kontakty fizyczne o charakterze seksualnym oraz jakiekolwiek formy zachowań o podtekście seksualnym, w tym nieodpowiednie komentarze, żarty, pokazywanie materiałów o treści seksualnej;
– niewłaściwe kontakty w mediach społecznościowych z małoletnimi, w tym wysyłanie wiadomości o charakterze osobistym lub intymnym bez związku z oficjalną działalnością organizacji;
– przyzwalanie lub zachęcanie małoletnich do zachowań ryzykownych lub nielegalnych, w tym do używania substancji psychoaktywnych, popełniania przestępstw itp.
– dyskryminacja na jakiejkolwiek podstawie, w tym ze względu na płeć, orientację seksualną, pochodzenie etniczne, religię, niepełnosprawność;
– nagrywanie lub fotografowanie małoletnich bez wyraźnej zgody dziecka i jego opiekuna, szczególnie w przypadku gdy mogłoby to naruszać ich prywatność lub godność.
PROCEDURA INTERWENCJI I ZGŁASZANIA NIEPRAWIDŁOWOŚCI
– Każda osoba, która zauważy sygnały mogące wskazywać na krzywdzenie małoletniego, jest zobowiązana do niezwłocznego zgłoszenia tego faktu Koordynatorowi ochrony małoletnich w GOS .
– Pracownik GOS zgłaszający podejrzenie krzywdzenia małoletniego sporządza notatkę służbową, w której opisuje zaobserwowane sygnały oraz okoliczności temu towarzyszące.
– Koordynator ochrony małoletnich w GOS przeprowadza wstępną analizę zgłoszenia i podejmuje decyzję o dalszych działaniach, które mogą obejmować bezpośrednią rozmowę z małoletnim, kontakt z opiekunami, a w przypadkach wymagających interwencji zewnętrznej – zgłoszenie do odpowiednich organów.
ZASADY POSTĘPOWANIA ZAPEWNIAJĄCE ZATRUDNIENIE ODPOWIEDNIEGO PERSONELU
Wszystkie osoby przed zatrudnianiem na podstawie pracowniczego i pozapracowniczego stosunku prawnego w GOS, podlegają weryfikacji
Osoby stanowiące Personel GOS przed dopuszczeniem do wykonywania obowiązków:
– zapoznają się z Zasadami bezpiecznej relacji personel-dziecko
– składają oświadczenie o niekaralności
– Osoby stanowiące Personel GOS świadczące pracę na stanowiskach związanych z pracą z dziećmi lub w ich bezpośrednim otoczeniu składają dodatkowo informację z Krajowego Rejestru Karnego lub inne dokumenty
– Każde naruszenie lub podejrzenie naruszenia przez Personel GOS standardów ochrony małoletnich należy niezwłocznie zgłosić Koordynatorowi Ochrony Małoletnich, a jeżeli sytuacja tego wymaga natychmiast powiadomić odpowiednie służby.
– Regularne wzajemne monitorowanie działań i zachowań wszystkich pracowników i innych osób przebywających na obiektach GOS lub uczestniczących w wydarzeniach organizowanych przez GOS.
– GOS zapewnia organizację regularnych szkoleń i warsztatów skierowanych do Personelu GOS na temat ochrony małoletnich.
ROZPOZNAWANIE I REAGOWANIE NA CZYNNIKI RYZYKA KRZYWDZENIA DZIECI
– Osoby stanowiące Personel GOS podczas wykonywania obowiązków zobowiązane są zwracać uwagę na czynniki ryzyka sprzyjające możliwości krzywdzenia dzieci.
– W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka Personel GOS przekazuje informację kierownikowi obiektu, a ten następnie Koordynatorowi Ochrony Małoletnich w GOS.
ZASADY USTALANIA PLANU WSPARCIA MAŁOLETNIEGO PO UJAWNIENIU KRZYWDZENIA
-W przypadku ujawnienia krzywdzenia małoletniego Koordynator sporządza na podstawie posiadanych dokumentów i informacji opis sytuacji oraz plan pomocy małoletniemu
Plan pomocy powinien zawierać co najmniej wskazania dotyczące:
– podjęcia działań w celu zapewnienia małoletniemu bezpieczeństwa, w tym zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji lub służb;
– wsparcia jakie zostanie zapewnione małoletniemu ze strony GOS;
– Plan pomocy przedstawiany jest opiekunowi dziecka z propozycją współpracy z GOS przy jego realizacji.
– Opiekunowie dziecka są poinformowani o obowiązku GOS zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiedniej instytucji lub służb w zależności od zdiagnozowanego typu krzywdzenia i skorelowanej z nim interwencji.
– Dyrektor GOS po uzyskaniu rekomendacji od Koordynatora podejmuje decyzję o złożeniu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego lub skierowania sprawy do właściwej instytucji.
– W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia dziecka zgłosił Opiekun dziecka, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, Koordynator informuje o tym opiekuna na piśmie lub drogą e-mail.
ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI MIĘDZY MAŁOLETNIMI
Małoletni w relacjach pomiędzy sobą mają obowiązek:
– przestrzegania ogólnie przyjętych zasad i norm zachowania;
– poszanowania prawa innych małoletnich do:
– odmienności i zachowania tożsamości ze względu na: pochodzenie etniczne, geograficzne, narodowe, religię, status ekonomiczny, cechy rodzinne, wiek, płeć, orientację seksualną, cechy fizyczne, niepełnosprawność.
– własnego zdania, do poszukiwań i popełniania błędów, do własnych poglądów, wyglądu i zachowania – w ramach społecznie przyjętych norm i wartości;
– zachowywania odpowiedniej kultury osobistej, w tym w szczególności:
– używanie zwrotów grzecznościowych typu: proszę, dziękuję, przepraszam,
– okazywanie sobie uprzejmości i życzliwości,
– używanie języka wolnego od wulgaryzmów,
– kontrola swojego zachowania i emocji;
– wyrażanie sądów i opinii w spokojny sposób, który nikogo nie obraża i nie krzywdzi;
– okazywania sobie nawzajem zrozumienia dla trudności i problemów, bez wyśmiewania lub krytykowania innych.
Zabronione są pomiędzy małoletnimi:
– dyskryminowanie kogokolwiek ze względu na jakąkolwiek jego odmienność,
– agresja i przemoc fizyczna, słowna lub psychiczna, w tym np.: bicie, uderzanie, popychanie, kopanie, opluwanie, wymuszenia, napastowanie seksualne, nadużywanie swojej przewagi nad inną osobą, fizyczne zaczepki, zmuszanie innej osoby do podejmowania niewłaściwych działań, rzucanie w kogoś przedmiotami, obelgi, wyzwiska, wyśmiewanie, drwienie, szydzenie, bezpośrednie obrażanie, plotki i obraźliwe żarty, przedrzeźnianie; groźby, obraźliwe SMSy, MMSy lub wiadomości na forach internetowych, telefony i e-maile zawierające groźby, poniżające, wulgarne, zastraszające, poniżanie, wykluczanie, izolacja, milczenie, manipulowanie, wulgarne gesty, niszczenie lub zabieranie rzeczy innej osoby, straszenie, szantażowanie, znęcanie się (współudział w znęcaniu się, zorganizowana przemoc, zastraszanie), aroganckie lub niegrzeczne zachowanie, wulgaryzmy, kłamanie, oszukiwanie, fotografowanie, nagrywanie dźwięku lub filmowanie zdarzeń z udziałem innych osób bez ich zgody i wiedzy, stosowanie wobec innych osób różnych form cyberprzemocy.
O powyższych przypadkach naruszenia zasad małoletni powinni niezwłocznie poinformować Personel GOS.
Personel GOS regularnie informuje i przypomina młodzieży o obowiązkach i prawach określonych w niniejszym paragrafie, a także o obowiązujących w GOS procedurach bezpieczeństwa.
ZASADY KORZYSTANIA Z URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Z DOSTĘPEM DO SIECIE INTERNETU ORAZ OCHRONY MAŁOLETNICH PRZED TREŚCIAMI SZKODLIWYMI
– GOS nie udostępnia małoletnim infrastruktury sieciowej, w tym dostępu do Internetu.
– Infrastruktura sieciowa GOS jest chroniona i monitorowana.
– W GOS zatrudniony jest pracownik odpowiedzialny za bezpieczeństwo sieci, w tym za zabezpieczenie sieci internetowej GOS przed niebezpiecznymi treściami.
– Małoletni ma prawo korzystać na terenie GOS z telefonu komórkowego, w tym także smartfona lub smartwatcha, oraz innych urządzeń elektronicznych, podczas organizowanej przez GOS działalności wyłącznie za zgodą Personelu GOS.
– Małoletni korzystają z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych na własną odpowiedzialność, za zgodą rodziców lub innych opiekunów.
– GOS nie ponosi odpowiedzialności za zaginięcie, zniszczenie lub inną utratę telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych
– Małoletni na terenie GOS nie mogą filmować, fotografować lub utrwalać dźwięku na jakichkolwiek nośnikach cyfrowych, bez uprzedniej zgody Personelu GOS.
– Utrwalanie dźwięku lub obrazu przez małoletniego jest dopuszczalne jedynie za zgodą osoby nagrywanej lub fotografowanej.
– Niedopuszczalne jest nagrywanie lub fotografowanie sytuacji niezgodnych z powszechnie przyjętymi normami etycznymi i społecznymi oraz przesyłanie treści obrażających inne osoby.
– W przypadku naruszenia przez małoletniego zasad używania telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych na terenie GOS, Personel GOS bezzwłocznie informuje o tym Opiekuna dziecka i wspólnie z Opiekunem dziecka ustala plan dalszego postępowania.
– Do potencjalnych zagrożeń wynikających z użytkowania sieci, w tym Internetu, należy:
– dostęp przez małoletnich do treści niezgodnych z celami wychowania i edukacji (narkotyki, przemoc, pornografia, hazard),
– działalność innych użytkowników zagrażająca dobru małoletniego.
UDOSTĘPNIANIE I KOMUNIKACJA STANDARDÓW
– Obowiązujące w GOS standardy ochrony małoletnich są udostępniane na stronie internetowej GOS oraz w formie drukowanej w siedzibie GOS.
– Uproszczona i adekwatna do wieku dzieci wersja standardów jest wywieszona, w miarę możliwości, na obiektach administrowanych przez GOS.
– GOS aktywnie zachęca rodziców, opiekunów oraz małoletnich do zapoznania się ze standardami, podkreślając ich znaczenie dla bezpieczeństwa i dobra małoletnich uczestniczących w działalności GOS.
Zarządzenie weszło w życie 14 sierpnia 2024 roku.
Pełna treść zarządzenia w linku poniżej
Zarządzenie nr 47/2024 ws wprowadzenia standardów ochrony małoletnich w GOS