Bieganie to jedna z najbardziej popularnych, jeśli nie najpopularniejsza forma aktywności fizycznej wśród gdańszczan, a imprezy biegowe organizowane przez GOS z pewnością należą do ulubionych form weekendowego, aktywnego wypoczynku. Zarówno w ujęciu sportowym, jak też rekreacyjnym. Za podsumowanie mijającego roku niech posłuży działająca na wyobraźnię statystyka – uczestnicy imprez biegowych Gdańskiego Ośrodka Sportu w 2022 roku pokonali dystans wystarczający, żeby obiec dookoła kulę ziemską i to…niemal trzykrotnie!

Sezon 2022 to sześć imprez biegowych, z których każdy mógł wybrać sobie tą, która mu odpowiadała najbardziej pod względem dystansu czy lokalizacji, w której się odbywały. Oczywiście największym wyzwaniem był 6. Maraton Gdańsk, czyli królewski dystans 42 kilometrów i 195 metrów. 10 kilometrów jubileuszowego, 60-tego Biegu Westerplatte to już wyzwanie, do którego trzeba się już nieco przygotować, natomiast cztery imprezy cyklu #RUNGDN na dystansie 5 kilometrów to propozycja praktycznie dla każdego, chociaż jako organizatorzy robiliśmy wszystko, żeby było nie tylko ciekawie, ale i nie za łatwo!

Łącznie uczestnicy, którzy ukończyli te sześć imprez, pokonali dystans ponad 115 417 kilometrów! Gdyby z biegaczy tych stworzyć wirtualną sztafetę, która biegnie wokół równika (nieco ponad 40 tysięcy kilometrów), kulę ziemska okrążyliby prawie trzykrotnie! To robi wrażenie!

Sezon biegowy rozpoczęliśmy w tym roku od #RUNGDN w Parku Oruńskim. Spragnieni startów po lockdownie biegacze pokazali klasę, a różnice czasów na podium były minimalne. Był to także najszybszy bieg cyklu w tym roku!

Impreza na Oruni była świetnym przetarciem przed 6. Gdańsk Maratonem. Można śmiało stwierdzić, że właśnie tutaj powróciło bieganie na masową skalę, a uczestnicy na każdym kroku podkreślali, jak bardzo brakowało im spotkań w tak szerokim gronie. W 6. Gdańsk Maratonie wystartowało blisko 2500 uczestników i pod tym względem po raz kolejny okazaliśmy się jednym z największych graczy na skalę krajową.

Dużą odmianą w stosunku do spokojnego biegu w Parku Oruńskim, a także ogromnego wyzwania, jakim jest zaatakowanie królewskiego dystansu podczas maratonu, była edycja #RUNGDN na Torze Motocrossowym. Specyficzna nawierzchnia oraz wielokrotne podbiegi i zbiegi, dzięki którym zawody miały charakter interwału, niejednemu biegaczowi dały się we znaki. Ale dały uczestnikom również wiele radości i satysfakcji mimo szczególnych trudności samej trasy.

Jak zwykle po wakacjach wystartował Bieg Westerplatte. Była to okrągła, jubileuszowa, 60 już edycja najstarszego, nieprzerwanie organizowanego biegu ulicznego w Polsce, a ponad 3000 biegaczy na liście startowej należy uznać za sukces. To impreza z ogromną tradycją, na którą uczestnicy powracają ze względu na historię, niesamowitą atmosferę oraz pamięć o wydarzeniach, do jakich nawiązuje. Bieg Westerplatte i tym razem nie zawiódł oczekiwań tysięcy uczestników.

Zaledwie tydzień później grono biegaczy przeniosło się na łono natury, żeby wystartować w #RUNGDN na Wyspie Sobieszewskiej. To chyba najbardziej klimatyczna edycja tego cyklu, podczas której szutrowe, leśne ścieżki i otaczająca z każdej strony zieleń sprawiają, że przedpołudniowa przebieżka na dystansie 5 kilometrów to czysta przyjemność.

Sezon biegowy zamknęły zawody na Górze Gradowej. #RUNGDN Centrum Hevelianum ma swoją niepowtarzalną atmosferę, bieg jest dość trudny technicznie, a towarzyszą mu niesamowite widoki panoramy Gdańska. Całość stanowi godne zwieńczenie biegowego roku 2022!

A Wy w ilu z tych biegów braliście udział? Z którego startu jesteście najbardziej zadowoleni? Czekacie już na kolejne zawody w 2023 roku?

aplikacja

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie
Translate »